کانادا
چطور در کانادا سفر کنیم؟

شاید اغلب افراد این سوال برایشان بوجود بیاید که چگونه به کانادا سفر کنند، اما بعد از رسیدن به کانادا چه می‌شود؟ سفر از شهری به شهر دیگر چطور انجام می‌گیرد؟ چطور می‌توان کانادا را با کمترین هزینه دید؟ چرا که اگر برای هر مسیری مجبور نباشید تاکسی بگیرید احتمالا خرج سفرتان هم کمتر می‌شود. بنابراین دانستن اینکه چطور در کانادا سفر کنید می‌تواند به شما کمک کند مدت زمانی که در این کشور هستید با آرامش بیشتری از جایی به جای دیگر بروید و از جاذبه‌های این کشور پهناور دیدن کنید.

سیستم حمل و نقل کانادا

افرادی که به کانادا سفر می‌کنند برای اینکه در این کشور تردد کنند نیاز به انواع مختلف سیستم حمل و نقل دارند. مثلا با پرواز می‌تواند کیلومترها مسافت را سریع‌تر طی کنند اما گزینه گرانقیمتی محسوب می‌شود. با اتوبوس می‌توانند با هزینه کمتر و بصرفه‌تر داخل شهرها و گاها از شهری به شهر دیگر سفر کنند. رانندگی در کانادا هم با داشتن گواهینامه بین المللی امکان پذیر است اما لازم است نکاتی درباره رانندگی در کانادا بدانید. جالب است که بدانید حتی امکان سفر با قایق و کشتی هم وجود دارد. برای اینکه هر یک از این اقلام حمل و نقل را بشناسید هر یک را به طور جداگانه توضیح خواهیم داد.

پرواز به کانادا یا از شهری به شهر دیگر

فرودگاه بین المللی تورنتو پیرسون (Toronto Pearson International Airport) شلوغ‌ترین فرودگاه این کشور است که اغلب افراد از آن وارد کشور کانادا می‌شوند. از آنجایی که تورنتو شهر محبوب‌تری برای گردشگران است معمولا بیشتر مسافران تصمیم می‌گیرند سفرشان را از این شهر آغاز کنند. به دنبال آن فرودگاه بین المللی ونکوور دومین فرودگاه پرتردد این کشور است که افراد زیادی از این طریق سفر می‌کنند. به طور کلی کانادا شش فرودگاه بین المللی دارد که علاوه بر دو فرودگاه نام برده فرودگاه‌های ادمونتون، هالیفاکس، اوتاوا و وینیپگ (Winnipeg) سایر فرودگاه‌های بین المللی این کشور هستند که می‌توانند دروازه ورود گردشگران به کانادا باشند. تمامی شهرهای دیگر نیز فرودگاه داخلی دارند که می‌توانید با پروازهای داخلی از هر یک از این فرودگاه‌های بزرگتر به آن‌ها سفر کنید.

ایر کانادا (Air Canada) ایرلاین اصلی این کشور است که تقریبا بیشتر پروازهای داخلی این کشور توسط این شرکت هواپیمایی انجام می‌گیرد. پرواز به نقاط دور در کانادا یا مقاصدی که کوچک‌تر و کم ترددتر هستند، گاهی گرانتر از معمول است. بهتر است در صورت امکان بلیط پروازتان را از قبل رزرو کنید تا بتوانید تاریخ و ساعت پروازتان را با توجه به برنامه سفرتان مشخص کنید.

اگر می‌خواهید در کانادا به چند شهر مختلف از طریق هوایی سفر کنید، برای اینکه بصرفه‌تر باشد بهتر است از کارت‌های Flight pass استفاده کنید. ایر کانادا چندین گزینه مختلف فلایت پس دارد که می‌توانید از باجه‌های آن یا به صورت آنلاین تهیه کنید. با این کارت و در صورتیکه پروازتان با ایرکانادا باشد می‌توانید تخفیف بیشتری در پرواز بگیرید و کمی از هزینه‌هایتان کم کنید. اما لازم است حتما نکات و قوانین مربوط به کارت را مطالعه کنید تا مطمئن شوید با شرایط شما هماهنگی دارد.

سفر در کانادا با قطار

سفر با قطار یکی دیگر از گزینه‌های سفر در کانادا است که با توجه به مناظر زیبایی که کانادا دارد می‌توان گفت یک گزینه جذاب و تماشایی خواهد بود. اما گزینه‌های سفر با قطار در کانادا کمی محدود است و همه مقاصد و شهرها را پوشش نمی‌دهد. بنابراین باید پیش از سفرتان تمامی این موارد را بررسی کنید تا ببینید به کدام شهرها می‌توانید با قطار سفر کنید. VIA Rail بعنوان قطار مسافربری اصلی در کانادا اغلب سفرهای زمینی با قطار را پوشش می‌دهد.

نکته جالبی که درباره سفر در کانادا با قطار وجود دارد این است که به غیر از شهر کبک، سایر سفرهای زمینی با قطار در کانادا نسبت به پرواز گرانتر هستند. هرچند در ماه‌های زمستان معمولا سفرهای زمینی با قطار تخفیفات ویژه‌ای خواهد داشت که موجب می‌شود ارزانتر از پرواز باشد اما در سایر مواقع سال معمولا گرانتر است.

VIA Rail هم برای مسافرینی که چندین بار با قطار تردد می‌کنند امکانات ویژه دارد. Canrailpass برای کسانیست که می‌خواهند در طول سفرشان در کانادا بیشتر مواقع از قطار استفاده کنید. در این صورت با داشتن این کارت به روی بلیط قطارشان تخفیف می‌گیرند. معمولا این کارت‌ها هفت تا ده سفر را در طول مدت زمان خاصی پوشش می‌دهد. همچنین توصیه می‌شود بلیط قطار را نیز از پیش رزرو کنید تا برنامه سفرتان با دقت بیشتری پیش برود. این کار از طریق اپلیکیشن‌های موبایل و سایت‌ راه آهن کانادا امکان پذیر است. حتی گاهی لازم است بلیط سفرهای زمینی با قطار را برای مقاصد پرتردد چند ماه جلوتر رزرو کنید.

مسافرینی که در کلاس اکونومی سفر می‌کنند این امکان را دارند که در کابین‌های تخت دار قطار یک شب را سپری کنند. اما معمولا برای این مسافرین بیش از یک شب اقامت امکان پذیر نیست اما در هر حال می‌تواند گزینه مناسبی برای کم کردن هزینه‌های سفرتان باشد چرا که می‌توانید سفر را به شب بیندازید و به جای هزینه هتل در قطار اقامت کنید. برخی از قطارهایی که امکان اقامت دارند برای مسیرهای طولانی‌تر حتی حمام هم دارند.

Rocky Mountaineer یک قطار مسافربری شخصی است که معمولا سفرهای چند روزه به کوههای راکی کانادا ارائه می‌دهد که می‌تواند گزینه مناسبی برای افرادی که دوست دارند به این کوهستان کانادایی سفر کنند باشد.

حتی خطوط قطاری هستند که سفر بین چند شهر کانادا و آمریکا را فراهم می‌کنند. مثلا Amtrak با مشارکت VIA Rail امکان سفر از چند شهر کانادا به چند شهر آمریکا را فراهم می‌کند از جمله نیویورک سیتی به مونترال و یا سیاتل به ونکوور. هرچند لازم است برای تردد بین این دو کشور ویزاهای جداگانه داشته باشید که در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد.

سفر در کانادا با ماشین شخصی

با داشتن گواهینامه بین المللی می‌توانید در کانادا ماشین کرایه کنید و در مقاصد مختلف با آزادی عمل بیشتری تردد کنید. کمپانی‌های اصلی که به شما ماشین کرایه می‌دهند شامل Avis، Hertz و Thrifty می‌شوند. آژانس‌های محلی نظیر PractiCar در بریتیش کلمبیا و Routes Car & Truck Rentals در اونتاریو معمولا گزینه‌های ارزانتری خواهند بود.

برای کرایه ماشین در کانادا باید حداقل ۲۵ ساله باشید و کارت اعتباری داشته باشید. مقدار مایل یا کیلومتری که می‌خواهید سفر کنید را بدانید (حتی حدودی) و بیمه نیز همراه داشته باشید. چند نکته وجود دارد که هنگام سفر در کانادا با ماشین باید توجه کنید:

  • بنزین (که در کانادا Petrol گفته می‌شود) معمولا نسبت به سایر کشورها بخصوص آمریکا گرانتر است. بخصوص اگر به مناطق محلی و شهرهایی بروید که پمپ بنزین کمی دارد. بنابراین بهتر است این مورد را در نظر بگیرید و در جاهایی که امکان بنزین زدن با هزینه کمتر وجود دارد باک بنزینتان را پر کنید.

  • هنگام رانندگی حواستان به گوزن‌های شمالی باشد چرا که اغلب مواقع هنگام غروب و یا صبح زود ممکن است در جاده پیدایشان شود. حیات وحش در کانادا از اهمیت بالایی برخوردار است و همه مردم باید از این حیوانات، حتی در صورتیکه وارد شهر شوند، حمایت کنند و آسیبی به آن‌ها وارد نشود.

  • هنگام رانندگی به محدودیت سرعتی که دارید توجه داشته باشید.

  • اگر افسر پلیس از شما خواست که نگه دارید نگران نشوید و خونسردی خود را حفظ کنید.

سفر در کانادا با اتوبوس

اتوبوس‌ها در کانادا هم امن هستند هم راحت و هم نسبت به گزینه‌های دیگر ارزانتر هستند. همچنین تردد با اتوبوس در بسیاری از شهرهایی که جمعیت متراکمی دارد تنها راه حمل و نقل عمومی است. اگر مقصدی که می‌خواهید به آن سفر کنید مقصد پرترددی باشد حتما هر ساعت اتوبوس به آن مقصد خواهید یافت. اما گاهی هم ممکن است مقاصد کم ترددتر فقط یک بار در روز اتوبوس داشته باشند بنابراین حتما باید به ساعت رفت و برگشتشان دقت کنید.

بلیط اتوبوس را می‌توانید آنلاین، از طریق تلفن و یا مستقیما در ترمینال اتوبوس تهیه کنید. پیش خرید کردن بلیط اتوبوس می‌تواند شامل تخفیف شود. برخی از افراد به همین دلیل، بلیط مقصد مورد نظرشان را یک هفته جلوتر تهیه می‌کنند تا قیمت آن ارزانتر شود.

سفر در کانادا با تاکسی

تاکسی‌ها نیز یکی از در دسترس‌ترین امکانات سفر در کانادا به شمار می‌روند که در شهرهای بزرگ و اصلی تعداد زیادی از آن‌ها را در هر نقطه که هستید خواهید یافت. شما می‌توانید تاکسی را همان موقع در جایی که هستید بگیرید یا از پیش با آن‌ها تماس بگیرید و از خدمات تاکسی‌های آنلاین نظیر اوبر استفاده کنید. تاکسی‌ها معمولا هزینه خود را با توجه به تاکسی متر محاسبه می‌کنند بنابراین احتمالا خیلی جای چانه زدن نخواهید داشت.

سفر در کانادا با قایق و کشتی (فری)

تردد با قایق و کشتی در سواحل شرقی و غربی کانادا امکان‌پذیر است. قیمت کشتی‌ها بسیار مرقوم به صرفه است و نگرانی بابت تهیه بلیط نیز نخواهید داشت و هر زمان که خواستید می‌توانید به اسکله رفته و بلیط تهیه کنید. فقط در صورتیکه بخواهید خودرو با خودتان با مقصد دیگری ببرید باید بلیط خود را از قبل رزرو کنید تا بتوانید خودرو را با کشتی مورد نظر حمل کنید. کشتی‌ها برای مقاصدی نظیر جزیره پرنس ادوارد یا نوا اسکوتیا در شرق کانادا و مقاصدی نظیر ونکوور به جزیره ونکوور در غرب کانادا وجود دارند.

سخن پایانی

همانطور که دیدید، تردد و سفر در کانادا با دانستن گزینه‌های مختلف حمل و نقل می‌تواند بسیار آسان و بدون نگرانی انجام شود. با توجه به هزینه‌ای که برای سفرتان در نظر گرفته‌اید می‌توانید از این گزینه‌ها برای تردد در کانادا بهره‌مند شوید. اما پیش از همه اینها باید اطلاعات کافی درباره اینکه چطور به کانادا سفر کنید داشته باشید.

چطور ویزای کانادا بگیریم؟

برای رسیدن به خاک کانادا نیاز به ویزای کانادا خواهید داشت. چه ویزای توریستی بگیرید چه کاری و چه مهاجرت، در قدم اول باید از سفارت کانادا وقت بگیرید. اما این کشور در ایران سفارتی ندارد و شما باید مراحل پیچیده‌تری را برای این کار طی کنید. اغلب افراد از سفارت کانادا در کشورهای همسایه وقت می‌گیرند. معمولا آنکارا یکی از پرطرفدارترین مقاصد برای این کار است چرا که هم سفر به آن نیاز به ویزایی ندارد هم می‌توان در سفر یک روزه به این مقصد رفت و کارهای سفارت را انجام داد و بازگشت.

پس از اینکه مدارکتان را به سفارت ارائه کردید باید منتظر جواب سفارت بمانید. هیچ مدت زمان مشخصی برای جواب سفارت وجود ندارد. پاسخ به صورت ایمیل به شما اعلام می‌شود و شما این بار باید برای پیکاپ ویزا به مقصد مورد نظرتان سفر کنید. پیکاپ ویزا یعنی شما پاسپورتتان را به سفارت ببرید تا ویزا در آن الصاق شود. در این مرحله از کار نیازی نیست خودتان حتما به سفارت بروید و این کار را آژانس‌های مسافرتی و اخذ ویزاهای مختلف، نظیر ساحل شنی، برایتان انجام خواهد داد. مزیت پیکاپ ویزا توسط این شرکت‌ها این است که شما نیاز نیست مجدد هزینه‌ای بابت سفر به مقصد مورد نظرتان متحمل شوید و زمان بگذارید. بخصوص با توجه به بالا رفتن هزینه عوارض خروج از کشور، تردد مجدد به کشورهای همسایه خیلی بصرفه نخواهد بود.

توجه داشته باشید که با داشتان ویزای کانادا فقط می‌توانید به این کشور سفر کنید، در صورتیکه بخواهید به خاک آمریکا وارد شوید نیاز به ویزای آمریکا خواهید داشت که مراحل اخذ آن متفاوت است.